Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije
Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije

informacije

vprašanja in odgovori

Ključne besede: odstop dediščine, odpoved dediščini

Področje, kategorija: CIVILNOPRAVNO / Dedovanje
Datum zadnje spremembe: 16.06.2014

Vprašanje

Sodediči smo vsak svoj pripadajoči del odstopili sodedinji, ki je nato dedovala v celoti. Pred kratkim smo dobili sklep o izvršbi, na podlagi katerega naj bi plačali visok znesek, ki predstavlja pokojnikov dolg. Ali moramo ta dolg res plačati glede na to, da smo odstopili svoj del?

Odgovor

Kljub odstopu dednega deleža, bo potrebno pokojnikov dolg poravnati. V skladu z določbami Zakona o dedovanju (ZD) je dedič odgovoren za zapustnikove dolgove do višine vrednosti podedovanega premoženja. Če je dedičev več, so ti odgovorni nerazdelno, kar pomeni, da vsi odgovarjajo za celotno obveznost.

Vsak dedič odgovarja do višine vrednosti svojega dednega deleža, tudi tisti, ki odstopi svoj del drugemu sodediču. Za zapustnikove dolgove ne bi odgovarjali v primeru, če bi se dediščini odpovedali, ker bi se v tem primeru štelo kot da sploh niste bili dedič, medtem ko se pri odstopu dednega deleža šteje, da ste dediščino sprejeli in postali dedič s trenutkom zapustnikove smrti. Dediči pa morajo zapustnikove dolgove poravnati do višine vrednosti svojega dednega deleža.

Morda vas zanima tudi:

Sin kupuje stanovanje, za katero dediči tega stanovanja še niso vpisani v zemljiško knjigo. Kdaj bo pridobil lastninsko pravico?

Kakšen je vrstni red dedovanja po zapustniku?

Kako se zapuščinski postopek začne?

nazaj na seznam