Skoči na vsebino
Logotip - Vrhovno sodišče
Skoči na vsebino
Logotip - Vrhovno sodišče

Slovesnost ob 75. obletnici sprejema Evropske konvencije o človekovih pravicah

09.05.2025 / Vrhovno sodišče

Slovesnost ob 75. obletnici sprejema Evropske konvencije o človekovih pravicah

Na Vrhovnem sodišču RS je danes potekala slovesna obeležitev 75. obletnice sprejema Evropske konvencije o človekovih pravicah, ključnega dokumenta, ki je postavil gradnike za zaščito temeljnih pravic in svoboščin v Evropi. Na dogodku, ki ga je organiziralo Ministrstvo za pravosodje, so s svojimi govori sodelovali številni ugledni gostje in strokovnjaki, med njimi tudi predsednik Vrhovnega sodišča dr. Miodrag Đorđević. Glavni poudarek njegovega govora je bil izjemen pomen spoštovanja človekovih pravic in preprečevanja njihovih kršitev, še zlasti v današnjem svetu, v katerem se soočamo z novimi izzivi zaradi širjenja neenakosti, nepravičnosti in zatiranja.

Slavnostni govorci na današnjem dogodku so bili tudi predsednik Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) dr. Marko Bošnjak, predsednik Ustavnega sodišča RS dr. Rok Čeferin, ministrica za pravosodje Andreja Katič in novo izvoljena sodnica ESČP dr. Vasilka Sancin. Vsi so v nagovorih izpostavljali pomen sprejetja Evropske konvencije o človekovih pravicah kot temeljnega pravnega dokumenta, ki zagotavlja zaščito temeljnih pravic in svoboščin v evropskem prostoru. V času, ko smo priča regresiji človekovih pravic, pa tudi zoperstavljanjem vladavini prava in demokratičnim zdrsom v posameznih evropskih državah, je pomen konvencije in učinkovitega delovanja sodišča še toliko večji.

 

Slovesnost ob 75. obletnici sprejema Evropske konvencije o človekovih pravicah

Govorci so v svojih govorih poudarili tudi pomen družbenih vprašanj, ki jih sodišče naslavlja in rešuje - od demokratičnih standardov delitve oblasti, do sodobnih tehnologij, migracij, varstva okolja in podnebnih sprememb. Konvencija je živ instrument, delo ESČP pa izjemno pomembno, saj pri razlagi pravnih norm sledi družbenim okoliščinam in razvoju. Izpostavljali so tudi pomen učinkovitega pravnega varstva, ki ga v zvezi s kršenjem Konvencije zagotavlja ESČP, nekaj govorcev pa je tudi opozorilo, da varstvo človekovih pravic ni samoumevno in da zahteva nenehno skrb tako institucij kot posameznikov.

Na to je opozoril tudi predsednik Đorđević ter ob tem spomnil na besede nekdanje prve dame ZDA in velike zagovornice človekovih pravic Eleanor Roosevelt, ki je dejala, da so človekove pravice potreba in temeljni pogoj za dostojanstvo, svobodo in pravičnost. Zato je naša skupna odgovornost, da človekove pravice ščitimo in jih spoštujemo; ne le za sebe, temveč tudi za tiste, ki ne morejo govoriti zase, ter za prihodnje generacije.

Predsednik Vrhovnega sodišča je še izpostavil, da je vsaka odločba ESČP, v kateri je ugotovljena kršitev Konvencije, opozorilo, da sistem ni deloval tako, kot bi moral, in da so potrebne izboljšave za učinkovitejše varstvo pravic posameznikov. Ob tem je poudaril, da Slovenija ni prepoznana kot sistemska kršiteljica človekovih pravic, saj je število zadev, v katerih je bila ugotovljena kakšna kršitev, še vedno relativno nizko. Po besedah predsednika Đorđevića se v tem odraža splošno spoštovanje temeljnih pravic v naši državi in učinkovito delovanje slovenskih sodišč. Poleg tega se Slovenija uvršča v skupino držav članic Sveta Evrope z najmanjšim deležem neizvršenih sodb ESČP, s čimer izkazuje svojo zavezanost k vladavini prava ter spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

Po koncu slovesnosti je na Vrhovnem sodišču potekal še sestanek Medresorske delovne skupine za koordinacijo izvrševanja sodb ESČP.

 

Slovesnost ob 75. obletnici sprejema Evropske konvencije o človekovih pravicah

Slovesnost ob 75. obletnici sprejema Evropske konvencije o človekovih pravicah

 Foto: Daniel Novakovič/STA

 


To sporočilo za javnost je informativne narave in s svojo vsebino ne zavezuje sodišča.