Na Vrhovnem sodišču poteka zasedanje predstavnikov Evropske pravosodne mreže
09.04.2025 / Vrhovno sodišče
Na Vrhovnem sodišču RS se je danes začelo dvodnevno zasedanje v okviru mednarodnega jezikovnega izobraževanja kontaktnih točk Evropske pravosodne mreže v kazenskih zadevah, na katerem se udeleženci ukvarjajo z izzivi v zvezi z evropskim nalogom za prijetje in predajo in z računalniško kriminaliteto. Udeležence sta uvodoma nagovorila podpredsednica Vrhovnega sodišča Marjeta Švab Širok in sekretar Evropske pravosodne mreže Hugh Dockry.
Pri zasedanju Evropske pravosodne mreže (EJN) gre za srečanje t.i. kontaktnih točk EJN, ki jih v posameznih državah predstavljajo državni tožilci in sodniki. Z vstopom Slovenije v Evropsko unijo se je namreč sodelovanje v kazenskih zadevah z Ministrstva za pravosodje skoraj v celoti preneslo na neposredno sodelovanje med sodniki in državnimi tožilci v državah članicah. Na ta način se skuša poenostaviti tako pridobivanje dokazov s strani pravosodnih organov v drugih državah, kot izvedbo zaslišanj in tudi predajo obdolžencev med pravosodnimi organi posameznih držav.
Mednarodno sodelovanje na tem področju se je v zadnjem obdobju precej spremenilo in je sčasoma prešlo na obrazce. Najprej je bil oblikovan obrazec za t.i. evropski nalog za prijetje in predajo, ki je poenostavil sodelovanje med državami EU na tem področju, sledili so obrazci za pridobivanje dokazov (tako imenovani evropski preiskovalni nalog), obrazec za začasno zavarovanje odvzema premoženjske koristi in obrazec za odvzem premoženjske koristi. S prihodnjim letom se bo pravosodno sodelovanje med državami članicami EU preselilo na elektronsko platformo, tako da bo sodelovanje pravosodnih organov v kazenskih zadevah večinoma potekalo v obliki elektronskih obrazcev.
Podpredsednica Vrhovnega sodišča Marjeta Švab Širok, ki je tudi kontaktna točka EJN za Slovenijo, je v nagovoru med drugim predstavila delovanje slovenskega dela pravosodne mreže in izpostavila pomen tovrstnih srečanj zaradi možnosti izmenjave izkušenj in izgradnje medsebojnega zaupanja. Tokratnega zasedanja se sicer udeležujejo kontaktne točke iz 15 držav, ob 26 tujih udeležencih pa je tudi 11 predstavnikov slovenskih kontaktnih točk. Med tujimi kontaktnimi točkami so tudi predstavniki iz Ukrajine, Švice in Norveške, saj v EJN niso zastopane samo države članice EU, ampak tudi nekatere druge evropske države.
To sporočilo za javnost je informativne narave in s svojo vsebino ne zavezuje sodišča.