Skoči na vsebino
Logotip - Vrhovno sodišče
Skoči na vsebino
Logotip - Vrhovno sodišče

Za posebno rabo vode iz javnega omrežja je treba pridobiti vodno dovoljenje

17.12.2024 / Vrhovno sodišče

Stiliziran prikaz odločbe Vrhovnega sodišča

Vrhovno sodišče RS je odločilo, da je treba za vsako posebno rabo vode iz javnega vodovoda, ki služi drugemu namenu kot oskrbi s pitno vodo, pridobiti vodno dovoljenje, saj minister še ni določil količinskega praga, pod katerim tega dovoljenja ne bi bilo treba pridobiti.

Odločitev je sprejelo v zadevi, v kateri je tožnica (bioplinarna) vodo iz vodovoda uporabljala za tehnološke potrebe, med drugim za čiščenje delovnih površin. Za to rabo je plačevala upravljalcu javnega vodovoda po dejanski porabi vode, ni pa imela vodnega dovoljenja.

Postopek pred Upravnim sodiščem RS, ki je pripeljal do revizije, se je nanašal na zakonitost odločbe Inšpektorata RS za okolje in prostor, ki je revidentki do morebitne pridobitve vodnega dovoljenja prepovedoval rabo vode iz javnega vodovoda, ki presega splošno rabo vode. Revidentka je v reviziji opozarjala, da Zakon o vodah določa, da je taka posebna raba vode iz javnega vodovoda dopustna tudi brez vodnega dovoljenja, če so porabljene količine pod pragom, ki ga določi pristojni minister s predpisom. Ker minister tega praga še ni določil, tako še ni določeno, nad katero količino porabljene vode je treba pridobiti vodno dovoljenje.

Vrhovno sodišče je odločilo, da takšna situacija, če namreč minister še ni določil količinskega praga, pod katerim ni treba pridobiti vodnega dovoljenja, še ne pomeni proste posebne rabe vode iz vodovoda ne glede na količino. Oporo za takšno razlago je našlo v celoviti analizi zakonske ureditve posebne rabe vode in še posebej v pomenu pitne vode kot ustavno zavarovane vrednote. Iz splošne zakonske ureditve izhaja obveznost evidentirati posebno rabo oziroma pridobiti vodno dovoljenje ali koncesijo za vsako posebno rabo vode, te obveznosti pa je uporabnik lahko prost le ob obstoju zakonsko določene izjeme. Takšno izjemo zakon sicer predvideva v primeru posebne rabe iz javnega vodovoda, vendar jo veže na porabo vode pod pragom, ki ga določi minister. Ker minister tega praga še ni določil, te zakonske izjeme ni mogoče uporabiti, kar pomeni, da je treba pridobiti vodno dovoljenje za posebno rabo vode iz vodovoda ne glede na količino porabe.

Vrhovno sodišče je tako tožničino revizijo zavrnilo, saj je bila izpodbijana sodba Upravnega sodišča, s katero je bila zavrnjena tožba zoper inšpekcijski ukrep, zakonita. Odločitev je sprejelo soglasno.

 

Sodba X Ips 13/2021

 


To sporočilo za javnost je informativne narave in s svojo vsebino ne zavezuje sodišča.