Zaključna prireditev nagrade Kristalna tehtnica sodstva tokrat v Ljubljani
24.09.2021 / Vrhovno sodišče
Vrhovno sodišče RS letos gosti zaključno prireditev v izboru za Kristalno tehtnico sodstva, potem ko je projekt Vrhovnega sodišča Izboljšanje kakovosti sodstva zmagal na zadnjem izboru leta 2019. Letos se je za nagrado, ki jo podeljuje Svet Evrope, potegovalo 23 projektov iz 15 evropskih držav, v finalni izbor, ki bo v petek, 1. oktobra, potekal v ljubljanskem Grand hotelu Union, pa so se uvrstili trije projekti.
Udeležence na zaključni prireditvi bodo uvodoma nagovorili predsednik Vrhovnega sodišča mag. Damijan Florjančič, minister za pravosodje Marjan Dikaučič in vodja Direktorata za človekove pravice pri Svetu Evrope Christophe Poirel. V nadaljevanju bosta goste nagovorila še vrhovna sodnica in predsednica Posvetovalnega sveta evropskih sodnikov (CCJE) mag. Nina Betetto ter profesor Tom R. Tyler s Pravne fakultete Univerze Yale iz ZDA kot osrednji govornik.
Pred predstavitvijo finalistov v izboru za tokratno Kristalno tehtnico sodstva bo potekala še okrogla miza z naslovom Udeleženci v centru sodnih postopkov, na kateri bo govora o pomenu postopkovne pravičnosti in njenem vplivu na zaupanje v sodstvo. Na njej bodo sodelovali sodnik Sodišča EU dr. Marko Ilešič, italijanski strokovnjak za sodne sistem dr. Marco Fabri, dr. Mojca M. Plesničar z Inštituta za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani in že omenjeni Tom R. Tyler. Prireditev bo mogoče spremljati tudi na daljavo preko storitve Zoom (začetek ob 9:30).
Med tri finaliste v tokratnem izboru za nagrado Sveta Evrope so se uvrstili projekti z Danske (spoznavanje delovanja sodnega sistema skozi spletni kviz in „igrano“ sodno obravnavo, namenjeno šolarjem in dijakom), iz Francije (poenostavljeno naslavljanje pritožbe v zvezi z družinskim nasiljem) in Ukrajine (implementacija in razvoj regijskega Javnega pravnega centra). Kristalna tehtnica sodstva je sicer bienalna nagrada, ki jo Svet Evrope podeljuje od leta 2005, namenjena pa je odkrivanju in izpostavljanju inovativnih in učinkovitih praks, ki jih evropska sodišča uporabljajo za izboljšave pri organizaciji dela in za uspešnejše vodenje sodnih postopkov, torej za boljše delovanje sodnih sistemov kot celote.
Kot je bilo že omenjeno, je na zadnjem tekmovanju najvišjo nagrado prejel projekt Vrhovnega sodišča Izboljšanje kakovosti sodstva, v okviru katerega je bilo največ pozornosti namenjene sodniškim veščinam, prenosu znanj, izobraževanju sodnega osebja in postopkovni pravičnosti.
To sporočilo za javnost je informativne narave in s svojo vsebino ne zavezuje sodišča.