Skoči na vsebino
Logotip - Okrožno sodišče v Kopru
Skoči na vsebino
Logotip - Okrožno sodišče v Kopru

Na Dnevu odprtih vrat so se dijaki seznanili z delom sodišča

19.06.2025 / Okrožno sodišče v Kopru

razpravna.jpg

Na Okrožnem sodišču v Kopru smo v četrtek, 19. junija, pripravili Dan odprtih vrat, ki je bil namenjen dijakom Srednje Ekonomske šole. S prodorno zamislijo, odzivno ekipo in nekaj vztrajnosti smo vzpostavili dolgoročno sodelovanje z izobraževalnimi institucijami koprskega okrožja. Zanje na sodišču pripravimo zanimive, a obenem vsebinsko zahtevne učne ure, ki jih iz abstraktnega nivoja učenja o pravosodnem sistemu pripeljejo v sam center dogajanja, tam kjer se deli pravica.

 

Med obiskom sodišča ter prikazom glavne obravnave na kazenskem oddelku udeleženci dobijo vpogled v delo sodišča, sodnika in vseh ostalih deležnikov v sodnih postopkih - državni tožilec, odvetnik, zapisnikar, pravosodni policist oz. varnostnik na vhodu, strokovni sodelavec ter drugi, kar povečuje razumevanje delovanja sodišč. Dogodek je zastavljen na način, da se poudari vzgojnoizobraževalna nota za izboljšanje avtoritete sodišča in zaupanja v sodstvo. Hrati se sodišče predstavi kot potencialni delodajalc. Poudarjamo medsebojno spoštovanje, vključujočo komunikacijo ter učence ozaveščamo o kvalitetnih virih informacij v povezavi s sodnim sistemom. Zavzemamo se, da se šolarjem približa delovanje sodišča na interaktiven, zanimiv in dinamičen način, med drugim tako, da jih skušamo vključiti v samo simulacijo, pa tudi preko popestritve dogajanja z ogledom videoposnetka, storytelling metode predstavitve in z reševanjem kviza.

 

predstavitev.jpg

 

Dijake je sprejela predsednica Okrožnega sodišča v Kopru Samanta Nusdorfer. Delovanje tožilstva je predstavila okrožna državna tožilka Katjuša Poropat Lakošeljac. V okviru predstavitve sodišča so jih seznanili s kratko zgodovino in pomenom sodišča za okolico. Stavba koprskega sodišča, zgrajena leta 1987, je bila sicer sploh prva v naši državi, ki je bila dejansko namenjena sodišču oziroma sodstvu, medtem ko večina sodišč po Sloveniji še danes obratuje v starejših, nekatera tudi v zgodovinskih stavbah.

 

Dijake so sprejeli tudi varnostniki, ki so zanje pripravili demonstracijo varnostnega pregleda ob vstopu na sodišče, vključno z uporabo opreme za odkrivanje kovin in posebne rentgenske naprave. V okviru obiska so si dijaki med drugim ogledali tudi prostore zemljiške knjige, kjer jim je vodja zemljiške knjige Barbara Primc z animacijo preko zgodbe predstavila osnovne pravice, ki se vpisujejo v zemljiško knjigo, pa tudi vse listine, ki jih potrebujemo pri tem. Poleg tega jim je prikazala tudi pisave, jezik, ledinska in domača imena domačij v ročni knjigi.

 

razpravna.jpg

Verjetno najzanimivejši del za dijake je bila simulacija kazenske obravnave, v katero so jih interaktivno vključile sodnice. Sodišče se je sicer s ponudbo širšega nabora tematik za simulacijo poskušalo približati potrebam šole ter aktualnosti in relevantnosti obravnavane tematike. Sicer pa se je tudi drugače skušalo dijakom približati delovanje sodišča na zanimiv in dinamičen način, med drugim tako, da so jih skušali vključiti v samo simulacijo, pa tudi preko popestritve dogajanja z ogledom videoposnetka in z reševanjem kviza.

 

 

Začetki projekta segajo v šolsko leto 2022-2023, ko smo organizirali izobraževanje za dve osnovni in eno srednjo šolo. Vse tri so nas letos obiskale s tretjo generacijo učencev. Dober glas pa seže v deveto vas, zaradi česar nas je letos obiskalo pet osnovnih šol, štiri srednje šole in fakulteta. V treh šolskih letih nas je obiskalo več kot 1200 obiskovalcev.