Skoči na vsebino
Logotip - Okrajno sodišče v Kamniku
Skoči na vsebino
Logotip - Okrajno sodišče v Kamniku

S študenti o delu sodnikov in človekovih pravicah v kazenskem pravosodju

05.06.2024 / Okrožno sodišče v Ljubljani

Vodja kazenskega in preiskovalnega oddelka_Povhe in Žika Ševo

Okrožno sodišče v Ljubljani so obiskali študentje Fakultete za varnostne vede UM. Študenti varstvoslovja so se v okviru predmeta Človekove pravice v kazenskem pravosodju seznanili z delom kazenskih sodnikov in z nekaterimi značilnostmi sodniškega dela. S študenti sta se v razpravni dvorani srečala vodja kazenskega oddelka, okrožna sodnica Maja Povhe, in vodja preiskovalnega oddelka, okrožni sodnik Gregor Žika Ševo.

Vodji oddelkov sta uvodoma predstavila vsak svoje področje dela in spregovorila o številnih izzivih, s katerimi se soočajo sodniki na področju kazenskega prava.

Kot najbolj aktualno je vodja preiskovalnega oddelka, sodnik Žika Ševo izpostavil veliko število zadev, povezanih s prepovedanim prehajanjem meje ali ozemlja države, in s tem povezanim hitrim ravnanjem sodišča, kot je denimo nujna zagotovitev redkih tolmačev za nekatere tuje jezike. Spregovoril je tudi o delu v dežurni službi, kjer se opravljajo zaslišanja osumljencev, katerim je bila odvzeta prostost in je po zaslišanju na podlagi predloga tožilstva potrebno odločiti o njegovi prostosti z odreditvijo pripora oziroma nadomestnega ukrepa ter v primeru nestrinjanja zahtevati odločitev zunajobravnavnega senata. Povedal je še, da se v okviru dežurne službe med drugim opravljajo ogledi krajev kaznivih dejanj, zaslišanja prič, predlogi za izpis prometa mobilne telefonije, odločanje glede izdaje odredb za hišne in osebne preiskave ter potrditev in podaljšanje odredb za prepoved približanja oškodovancev.

Glede na to, da preiskava ni javna, je udeležba javnosti možna na glavni obravnavi, ki se konča z razglasitvijo sodbe, ki je javna. Vodja kazenskega oddelka, sodnica Povhe, je študentom pojasnila, da sme teči postopek pred sodiščem samo na podlagi obtožnice državnega tožilca oziroma oškodovanca kot tožilca ali pa na podlagi vložene zasebne tožbe. Zadeve, v katerih je odrejen pripor, hišni pripor in podobni ukrepi zoper obtoženca se obravnavajo prednostno. Kratko je predstavila potek predobravnavnega naroka in glavne obravnave. Sodnica Povhe je ob tem opozorila na vse večjo kadrovsko stisko v zavodih za prestajanje kazni zapora in s tem povezane težave zaradi neprivedb pripornikov in obsojencev na sodišče ter o možnosti izvedbe videokonference. Predstavila je vlogo in naloge sodnega osebja na kazenskem oddelku. Spregovorila je tudi o t.i. mega procesih, ki so zaradi večjega števila obtožencev vsakokratni logistični zalogaj za sodišče, tako v vsebinskem kot organizacijskem smislu.

Študenti so sodnikoma z zanimanjem prisluhnili tudi, ko je beseda tekla o zagotavljanju pravice do poštenega sojenja v kazenskem postopku, domnevi nedolžnosti, dostopom do sodišča in javnosti sojenja, posegih v zasebnost v predkazenskem postopku, pravicah med prijetjem, policijskim pridržanjem in priporom, o čemer se seznanjajo v okviru študijskega programa in z navdušenjem pozdravili sodišče kot enega izmed delodajalcev, kjer bi v prihodnje lahko opravljali bodisi študentsko delo ali redno zaposlitev.

Po končani predstavitvi so se študenti sprehodili skozi sodno stavbo, spoznali zgodovino njene izgradnje in notranjost ter obisk zaključili z ogledom Centralne pravosodne knjižnice.


____________________________________________________________________

To sporočilo za javnost je informativne narave in s svojo vsebino ne zavezuje sodišča