Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije
Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije

sodni postopki

Predsednik Vrhovnega sodišča na otvoritvi sodnega leta v Strasbourgu

04.02.2020 / Vrhovno sodišče

Na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP) v Strasbourgu so v petek, 31. januarja, obeležili začetek sodnega leta 2020. Udeležence dogodka, na katerega so bili vabljeni predsedniki ustavnih in vrhovnih sodišč iz držav članic Sveta Evrope, udeležil pa se ga je tudi predsednik Vrhovnega sodišča RS mag. Damijan Florjančič, je uvodoma nagovoril predsednik ESČP Linos-Alexandre Sicilianos.

ESCP_OSL_feb2020-2.jpg

Predsednik Sicilianos je v slavnostnem nagovoru med drugim poudaril vse večji pomen dialoga med najvišjimi sodišči oziroma sodniki. Izpostavil je dosežke ESČP v minulih letih, še posebej pa v obdobju od leta 2011, ko so uspeli na sodišču znižati število nerešenih zadev iz 160.000 na manj kot 60.000. Kot pomembnejši primer v lanskem letu je izpostavil izdajo prvega svetovalnega mnenja, ki so ga pripravili v zvezi z vprašanjem Kasacijskega sodišča Francije. Ta nova pristojnost predstavlja poseben izziv za ESČP, saj sodišče obvezuje, da hitro odloča o sodni zadevi, odprti v posamezni državi članici. Poleg tega je opozoril tudi na vprašanje izvrševanja sodb ESČP, glede katerega je vzpostavljeno dobro sodelovanje med ESČP in Svetom ministrov Sveta Evrope, tako da prihaja do dopolnjevanja političnih in pravnih ukrepov za dosego izvršitve sodbe.

Predsednik Sicilianos je v nadaljevanju izpostavil še nekatere odločitve ESČP, pomembne za prihodnost, denimo s področja varstva otrok, preprečevanja nasilja nad ženskami ter področja migracijskih in okoljevarstvenih vprašanj. Prav tako je opozoril na pomen 70. obletnice uveljavitve Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter poudaril njeno trajno vrednost, ki se kaže predvsem v njeni univerzalnosti, saj sega na različna pravna področja (civilno in kazensko, zasebno in javno pravo, nove tehnologije, okoljsko pravo ...), poleg tega pa učinkuje tudi na vzpostavljanje evropske pravne identitete. Predsednik Sicilianos je poudaril še pomen demokracije kot edine državne ureditve, skladne z vsebino Evropske konvencije o človekovih pravicah, pri čemer je nujno zagotavljanje neodvisnosti sodstva.

Kot častni gost je udeležence nagovoril predsednik Vrhovnega sodišča Irske Frank Clarke, in sicer v spomin na prvo sodbo ESČP izpred šestdesetih let v zadevi Lawless proti Irski.

Dogodek je bil pospremljen še s posebnim simpozijem, na katerem so bile izpostavljene posamezne odločbe, pa tudi nedorečena vprašanja s treh področij: enakosti spolov, varstva okolja in vpliva znanosti ter tehnologije na različna področja človekovega življenja in s tem tudi na vsebino odločanj ESČP (na primer s področja svobode govora in izražanja preko interneta, dostopa do informacij na internetu, shranjevanje osebnih podatkov ...).

Predsednika Vrhovnega sodišča mag. Damijana Florjančiča in predsednika Ustavnega sodišča dr. Rajka Kneza je ob dogodku sprejel tudi slovenski sodnik na ESČP dr. Marko Bošnjak in jima predstavil možnosti nadaljnjega, še tesnejšega sodelovanja med ESČP in najvišjima sodiščema v Republiki Sloveniji.

 


To sporočilo za javnost je informativne narave in s svojo vsebino ne zavezuje sodišča.