Kontaktne informacije
Višje sodišče v Celju
- Prešernova ulica 22, 3000 Celje
- tel.: 03/ 42 75 100
- faks: 03/ 42 75 270
- e-pošta:
- Predsednik sodišča: Branko Aubreht, višji sodnik svétnik
- Podpredsednica sodišča: Jožica Arh Petković, višja sodnica svétnica
- Urad predsednika: 03/ 42 75 100
Direktorica sodišča: mag. Katarina Kampuš, univ.dipl.prav.
- tel.: 03/ 42 75 100
- faks: 03/ 42 75 270
Uradna oseba po ZDIJZ: Branko Aubreht, višji sodnik svétnik
Poslovni čas sodišča
- od ponedeljka do četrtka: od 8.00 do 16.00
- petek: od 8.00 do 15.00
Uradne ure za nevabljene stranke:
- ponedeljek, sreda in petek: od 9.00 do 12.00
- sreda: 14.00 do 16.30
Poslovanje s strankami
Stranke, njihovi pooblaščenci in druge osebe lahko pridejo na sodišče nepovabljene zaradi informacij v zvezi s postopkom, vpogleda v spis ali javno knjigo, zaradi zahtev za izdajo prepisov ali fotokopij sodnih odločb, zaradi izdaje uradnih potrdil ipd. samo med uradnimi urami (70. člen Sodnega reda). Strankam in drugim osebam sodišče po telefonu ne daje nikakršnih informacij o stanju zadeve oziroma informacij v zvezi s postopkom. Sodniki sprejemajo le vabljene stranke in druge osebe. Sodnik samostojno odloča, kdaj in katere nevabljene stranke in druge osebe bo sprejel izven naroka ali glavne obravnave (71. člen Sodnega reda).
V nujnih primerih mora sodnik ali vpisničar oziroma druga uradna oseba sodišča zagotoviti podatke in opravila iz prejšnjega odstavka v okviru poslovnega časa sodišča tudi zunaj uradnih ur (70. člen Sodnega reda).
Strankam, njihovim pooblaščencem ali drugim osebam sodišče po telefonu praviloma ne daje podatkov o stanju zadev oziroma podatkov v zvezi s postopkom. Sodnik ali vpisničar oziroma druga uradna oseba sodišča lahko osebam iz prejšnjega odstavka posreduje po telefonu tiste podatke, ki so nujni za uspešno izvedbo postopka. Pred posredovanjem podatkov lahko na primeren način preveri istovetnost stranke, pooblaščenca oziroma druge osebe (72. člen Sodnega reda).
Podatke o stanju zadeve, kot izhajajo iz vpisnika, daje strankam, njihovim pooblaščencem in drugim upravičenim osebam vpisničar ustreznega vpisnika v sodni pisarni v času uradnih ur. V nujnih primerih mora vpisničar dati podatke iz prejšnjega odstavka v okviru poslovnega časa sodišča tudi zunaj uradnih ur (73. člen Sodnega reda).
Javnost sojenja
V skladu s 24. členom Ustave Republike Slovenije so sodne obravnave javne. To pomeni, da se jih lahko udeleži kdorkoli. Izjeme lahko določajo zakoni.
Zakon o kazenskem postopku določa, da smejo biti na glavni obravnavi navzoče polnoletne osebe, ki pa ne smejo imeti pri sebi orožja ali nevarnega orodja. Predsednik senata mora skrbeti za red v sodni dvorani in za dostojanstvo sodišča. V ta namen lahko navzoče opozori na dostojno obnašanje in jih pozove, naj ne ovirajo delo sodišča, lahko pa odredi tudi njihovo osebno preiskavo. Če se z ukrepi, ki jih določa zakon, ne more zagotoviti neoviran potek glavne obravnave, lahko senat odredi, da se odstranijo z zasedanja vsi, ki so kot poslušalci navzoči na glavni obravnavi. Od začetka zasedanja pa do konca glavne obravnave sme senat izključiti javnost vse ali dela glavne obravnave, če je to potrebno za varovanje tajnosti, varstva javnega reda, morale, varstva osebnega ali družinskega življenja obtoženca ali oškodovanca ali koristi mladoletnika ali če bi po mnenju senata javnost škodovala interesom pravičnosti. Kadar se sodi mladoletniku, se javnost vselej izključi.
Zakon o pravdnem postopku določa, da smejo biti na glavni obravnavi navzoče polnoletne osebe, ki pa ne smejo imeti pri sebi orožja ali nevarnega orodja. Senat lahko izključi javnost vse glavne obravnave ali njenega dela, če to zahtevajo koristi uradne, poslovne ali osebne skrivnosti, koristi javnega reda ali razlogi morale. Senat lahko izključi javnost tudi, če se z ukrepi za vzdrževanje reda ne more zagotoviti neoviranega poteka obravnave.
Hišni red
Hišni red v sodni zgradbi določa postopke v zvezi z ugotavljanjem identitete obiskovalcev, njihovo kontrolo ter morebitne omejitve navzočnosti na glavni obravnavi zaradi prostorskih in varnostnih razlogov (33. člen Sodnega reda).
V sodno zgradbo ni dovoljen vstop oboroženim osebam (34. člen Sodnega reda). Stranko, ki je namenjena na javno obravnavo kot poslušalec, varnostnik spusti v sodno zgradbo samo v času trajanja obravnave. V skladu s hišnim redom varnostnik preveri identiteto vseh nevabljenih strank z vpogledom osebnega dokumenta, ki ga mora nato stranki vrniti. Brez izrecnega dovoljenja predsednikov, sekretarjev sodišča ali upravnika sodne zgradbe ne dovoli vstopa stranki, na katero je bil opozorjen. Enako velja za osebe, ki nočejo potrditi svoje identitete ter v drugih primerih, ko varnostnik oceni, da bi vstop osebe lahko ogrozil varnost ljudi in premoženja.
Stranke in obiskovalci
Stranke in obiskovalci lahko v glavno sodno stavbo vstopajo skozi glavni vhod sodne stavbe (s Prešernove ulice 22 v Celju). Zadnji vhod, skozi katerega je tudi možen vstop v glavno sodno stavbo (vhod iz parkirišča - dvorišča), je zaprt in ni namenjen obiskovalcem. Vstop skozi zadnji vhod je namenjen uslužbencem sodišča in ga je možno odpirati le s kartico za kontrolo pristopa. Nadzor nad strankami in obiskovalci sodne stavbe ter kontrolo dostopa izvaja varnostnik – receptor, ki pri glavnem vhodu izvaja fizično varovanje.
Stranke in obiskovalci lahko v sodno stavbo vstopajo tudi skozi stopnišče na naslovu Trg celjskih knezov 10, Celje, vendar le tisti, ki urejajo zadeve v stečajni pisarni, na oddelku za družinsko sodstvo ali v finančno - računovodski službi. Dostop je strankam in obiskovalcem omogočen le v času uradnih ur, vrata na stopnišču pa so ves čas zaprta, odpirajo jih lahko le zaposleni s pomočjo kartice za kontrolo pristopa. Obiskovalci morajo v času uradnih ur pozvoniti na zvonec, ki se nahaja na zunanji strani vrat, zaposleni jim vrata lahko odprejo preko sistema za dostop. Ob vstopu na tej lokacij se izvaja kontrola in pregled, ki ga vrši varnostnik – receptor.
Na lokaciji Prešernova ulica 23a, Celje, kjer se nahajajo Gospodarski oddelek, Oddelek prekrškov in Sodni register se na vhodu izvaja kontrola in pregled strank ter obiskovalcev, prav tako pa se kontrola in pregled strank ter obiskovalcev opravlja na lokaciji Ljubljanska 1a, Celje, kjer se nahajata Izvršilni oddelek in Nepravdni oddelek.
V prostore sodišč med 7.00 in 16.00 uro (oziroma v času uradnih ur do 16.30 ure) lahko vstopajo: zaposleni sodišč, sodniki porotniki, policisti in zaposleni Zaporov Celje, če opravljajo privedbe, predstavniki Ministrstva za pravosodje, sodniški pripravniki, odvetniki, odvetniški kandidati, odvetniški pripravniki, pooblaščene osebe za prevzem oziroma dvig pošte, obiskovalci oziroma stranke, ki imajo pisno vabilo oziroma je preko sodnika ali zaposlenega sodišča ugotovljeno, da je sprejem dovoljen (preveri varnostnik), nevabljene stranke (le v času uradnih ur), osebe, ki so zainteresirane za prisotnost na glavnih obravnavah, vendar je le-tem vstop dovoljen šele 15 minut pred pričetkom obravnave, poleg tega morajo varnostniku pokazati veljaven osebni dokument in opravit pregled. V kolikor oceni, da je to potrebno, lahko varnostnik zahteva izročitev osebnega dokumenta, po zaključku obravnave pa le-tega vrne lastniku.
Ob vstopu v prostore sodišč varnostnik preveri na podlagi vabila ali kakšnega drugega pisanja sodišča, kdo vstopa in po potrebi vpogleda tudi v osebni dokument obiskovalca.
Ob vstopu v stavbo mora varnostnik preveriti, kdo so osebe, ki želijo vstopiti v prostore sodišč.
Varnostnik ne sme dovoliti vstopa osebam, ki so neprimerno oblečene (npr . kratke hlače, trenirka). O tem mora varnostnik takoj obvestiti sodnika/sodnico ali službo, ki je to osebo vabila, sodnik/sodnica ali služba pa odloči ali bo tej osebi dovolil/a vstop.
V času uradnih ur varnostnik stranko napoti v prostor , kamor je vabljena, oziroma v prostor, kjer so uradne ure.
Tudi v času uradnih ur stranke in obiskovalci praviloma nimajo vstopa v pisarno predsednika sodišča, direktorice sodišča, sodnika/sodnice ali drugega zaposlenega, če nimajo pisnega vabila ali obisk ni bil predhodno dogovorjen, kar varnostnik preveri pri posamezni osebi. V času uradnih ur oddelkov lahko obiskovalci vstopajo v prostore sodne stavbe tudi, če nimajo pisnega vabila.
Izven uradnih ur strankam in obiskovalcem brez vabil oziroma predhodno preverjenih dogovorov ni dovoljen vstop v prostore sodišč. V tem primeru mora varnostnik obiskovalca seznaniti s poslovnim časom sodišča oziroma uradnimi urami ter o možnosti, da se pisno obrne na sodišče.
Varnostnik mora opraviti kontrolo strank in obiskovalcev (npr . identifikacijo, pregled prtljage).
V sodno stavbo ni dovoljen vstop oboroženim osebam, razen uradnim osebam zavodov za prestajanje kazni zapora, Policije in obrambnih sil ob privedbi oseb.
V nasprotnem primeru mora zgoraj omenjena oborožena uradna oseba, ki želi vstopiti v prostore sodne stavbe, orožje oddati v hrambo varnostniku. Varnostnik hrani oddano orožje v posebnem sefu za hrambo orožja, ki se nahaja pri glavnem vhodu v sodno stavbo.
Strankam in obiskovalcem ni dovoljeno vnašanje nevarnih predmetov in orožja v prostore sodišč. V primeru, da varnostnik pri stranki ali obiskovalcu odkrije nevaren predmet mu le tega odvzame pred vstopom v prostore sodišč.
Stranke in obiskovalci morajo pred vhodom v prostore sodišč izklopiti mobilne naprave. Prav tako ni dovoljeno vizualno ali zvočno snemanje prostorov in razprav, brez predhodnega dovoljenja predsednika posameznega sodišča.
Uradne ure
Uradne ure Višjega sodišča v Celju, Okrožnega sodišča v Celju in Okrajnega sodišča v Celju so:
Sodne pisarne za nevabljene stranke
- ponedeljek, sreda in petek od 09.00 do 12.00 ure
- v sredo tudi od 14.00 do 16.30 ure
Vložišče
-
od ponedeljka do petka od 08.00 do 16.00 ure
Sodni register
- ponedeljek, sreda in petek od 09.00 do 12.00 ure
- v ponedeljek in sredo tudi od 14.00 do 16.00 ure
Zemljiška knjiga
- ponedeljek, sreda in petek od 09.00 do 12.00 ure
- v ponedeljek in sredo tudi od 14.00 do 16.00 ure
Številke TRR sodišč
Transakcijski račun sodišča: SI56 0110 0637 0421 198
Transakcijski račun sodnih taks: SI56 0110 0845 0157 070
Od 1. marca 2018 je možno negotovinsko plačevanje taks in glob brez stroškov plačilnih storitev. Več informacij >>
Matična in davčna številka
Matična številka sodišča: 5111773000
Davčna številka sodišča: 82308853