<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSL Sklep I Cp 538/2021

Sodišče:Višje sodišče v Ljubljani
Oddelek:Civilni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSLJ:2021:I.CP.538.2021
Evidenčna številka:VSL00045305
Datum odločbe:07.04.2021
Senat, sodnik posameznik:Metoda Orehar Ivanc (preds.), Bojan Breznik (poroč.), Majda Lušina
Področje:CIVILNO PROCESNO PRAVO - NEPRAVDNO PRAVO
Institut:duševno zdravje - duševne motnje - ogrožanje sebe in drugih - ogrožanje varnosti ljudi - ogrožanje življenja in zdravja - psihiatrično zdravljenje - oddelek pod posebnim nadzorom - brez privolitve osebe - zmožnost presoje realnosti - samomorilnost - potrebno zdravljenje - bolezenska stanja - uspešnost zdravljenja

Jedro

Izkazano je torej, da pritožnik ogroža svoje življenje, obstaja pa tudi nevarnost, da bi ogrožal zdravje drugih, opisano ogrožanje pa je posledica pritožnikove duševne motnje, zaradi katere ima hudo moteno presojo realnosti in sposobnosti obvladovati svoje ravnanje, teh vzrokov in ogrožanja pa ni mogoče odvrniti z drugimi oblikami pomoči, kot le z zdravljenjem v oddelku pod posebnim nadzorom brez privolitve, s tem, da je čas zadržanja pritožnika na oddelku pod posebnim nadzorom določen glede na pričakovano uspešnost zdravljenja, ko bo pritožnik sposoben samostojno sodelovati v milejših oblikah zdravljenja.

Izrek

Pritožba se zavrne in se potrdi sklep sodišča prve stopnje.

Obrazložitev

1. Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom odločilo, da se A. A.1 zadrži na zdravljenju v oddelku pod posebnim nadzorom Psihiatrične bolnišnice Z. do 14. 4. 2021.

2. Pritožnik po svoji pooblaščenki vlaga pritožbo iz vseh pritožbenih razlogov. Navaja, da je bil 22. 3. 2021 sprejet v oddelek psihiatrične bolnišnice pod posebnim nadzorom, da se po desetdnevni hospitalizaciji počuti veliko bolje, še bolje pa bi se počutil, če bi bil doma, da ni agresiven in nima težav z nadzorom svojih ravnanj. Na zaslišanju je izpovedal, da bi zunaj bolnišnice bival pri starših, kjer bi nadaljeval s terapijo in jemal zdravila. Izpovedal je tudi, da si življenja ne bi nikoli vzel. Iz teh razlogov pritožnik ne ogroža svojega življenja ali zdravja. Zadržanje na zdravljenju na oddelku pod posebnim nadzorom glede na zdravstveno stanje pritožnika ni nujno potrebno. Sodišče bi lahko izreklo pritožniku, glede na njegovo duševno motnjo, milejši ukrep, kot na primer nadzorovano obravnavo ali zdravljenje na odprtem oddelku. Zdravljenje na oddelku pod posebnim nadzorom za tako dolgo obdobje bo imelo le negativne posledice na pritožnikovo zdravstveno stanje.

3. Pritožba ni utemeljena.

4. Sodišče prve stopnje ni storilo formalnih kršitev postopka, na katere mora paziti pritožbeno sodišče po uradni dolžnosti, upoštevaje določbo drugega odstavka 350. člena Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju ZPP) v zvezi z 42. členom Zakona o nepravdnem postopku (v nadaljevanju ZNP-1) in prvim odstavkom 30. člena Zakona o duševnem zdravju (v nadaljevanju ZDZdr). Sodišče prve stopnje je tudi pravilno in popolno ugotovilo dejansko stanje ter pravilno uporabilo materialno pravo.

5. Na podlagi prvega odstavka 39. člena ZDZdr je zdravljenje osebe v oddelku pod posebnim nadzorom brez njene privolitve je dopustno, če so izpolnjeni naslednji pogoji:

- če ogroža svoje življenje in življenje drugih ali če huje ogroža svoje zdravje ali zdravje drugih ali povzroča hudo premoženjsko škodo sebi ali drugim,

- če je ogrožanje iz prejšnje alineje posledica duševne motnje, zaradi katere ima oseba hudo moteno presojo realnosti in sposobnost obvladovati svoje ravnanje in

- če navedenih vzrokov in ogrožanja iz prve in druge alineje tega odstavka ni mogoče odvrniti z drugimi oblikami pomoči (z zdravljenjem v psihiatrični bolnišnici izven oddelka pod posebnim nadzorom, z ambulantnim zdravljenjem ali z nadzorovano obravnavo).

6. Pritožnik je bil 22. 3. 2021 sprejet na intenzivni oddelek zaradi samomorilnosti. Ob sprejemu je potrdil samomorilne misli z jasno izraženo namero (načrtom – obešanjem). Svojo privolitev za sprejem v oddelek pod posebnim nadzorom je preklical 29. 3. 2021. Psihiatrična bolnišnica je kljub navedenemu preklicu na podlagi 53. člena ZDZdr zadržala pritožnika na zdravljenju, zaradi samomorilskih teženj, ki so posledica njegovih duševnih motenj in ker je do svojega zdravstvenega stanja nekritičen.

7. Tožnikova izpovedba dodatno potrjuje zapise psihiatrične klinike, da je bil pritožnik sprejet na psihiatrično kliniko zaradi samomorilskih teženj. Pritožnik je z neposrednimi verbalnimi znaki izkazal samomorilske težnje, njegovo duševna motnja, zaradi katere ima hudo moteno presojo realnosti in bistveno zmanjšano sposobnost obvladovati svoja ravnanja, pa ogroža njegovo življenje in zdravje. Pritožnikove blodnje in psihomotorična razvrtost ter bipolarna afektivna motnja (motnja v delovanju možganov, ki povzroča nepredvidljiva nihanja razpoloženja) so duševna bolezenska stanja, zaradi katerih pritožnik ni kritičen do svojih ravnanj in zato ni sposoben sodelovati in prejemati medikametozne terapije brez zdravljenja v oddelku pod posebnim nadzorom. Pritožnik je v manični fazi, zato po mnenju izvedenca vse obljublja, čeprav zaradi duševne motnje ni sposoben sodelovati pri milejših oblikah zdravljenja, če pa bi bil odpuščen, bi zdravljenje in jemanje zdravil opustil, kar je temeljna predpostavka za uspešno zdravljenje pritožnika. Pritožnikova hiperaktivnost bi po mnenju izvedenca vodila v konflikte in bi lahko ogrožala zdravje drugih. V trajanju dveh tednov, kot je predviden čas zdravljenja v oddelku pod posebnim nadzorom brez privolitve, obstaja možnost, da se bo duševno stanje pritožnika umirilo, in da bo sposoben sodelovati pri terapijah, brez katerih se zdravstveno stanje pritožnika ne bo popravilo.

8. Navedeni argumenti potrjujejo, da je izkazana vzročna zveza med duševno motnjo pritožnika in možnostjo samopoškodbenih dejanj oziroma, da obstaja realna možnost ogrožanja drugih. Izkazano je torej, da pritožnik ogroža svoje življenje, obstaja pa tudi nevarnost, da bi ogrožal zdravje drugih, opisano ogrožanje pa je posledica pritožnikove duševne motnje, zaradi katere ima hudo moteno presojo realnosti in sposobnosti obvladovati svoje ravnanje, teh vzrokov in ogrožanja pa ni mogoče odvrniti z drugimi oblikami pomoči, kot le z zdravljenjem v oddelku pod posebnim nadzorom brez privolitve, s tem, da je čas zadržanja pritožnika na oddelku pod posebnim nadzorom določen glede na pričakovano uspešnost zdravljenja, ko bo pritožnik sposoben samostojno sodelovati v milejših oblikah zdravljenja.

9. Pritožbeni razlogi niso utemeljeni, zato je pritožbeno sodišče pritožbo zavrnilo in potrdilo sklep sodišča prve stopnje (2. točka prvega odstavka 365. člena ZPP).

-------------------------------
1 V nadaljevanju pritožnik.


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Zakon o duševnem zdravju (2008) - ZDZdr - člen 30, 30/1, 39, 39/1, 53
Zakon o pravdnem postopku (1999) - ZPP - člen 350, 350/2
Zakon o nepravdnem postopku (2019) - ZNP-1 - člen 42

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
14.06.2021

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDQ4MDI2