Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije
Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije

informacije

vprašanja in odgovori

Ključne besede: javni sektor

Področje, kategorija: DELOVNOPRAVNO / Delovno in socialno sodstvo
Datum zadnje spremembe: 16.10.2014

Vprašanje

Za koga se uporablja oziroma katera razmerja ureja Zakon o delovnih razmerjih?

Odgovor

Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) ureja samo tista pravna razmerja, ki jih je mogoče opredeliti kot delovna razmerja.

Zakon ureja individualna delovna razmerja med delavcem in delodajalcem, torej pravice in obveznosti med njima in ki izhajajo iz pogodbe o zaposlitvi, medtem ko so kolektivna delovna razmerja urejena v drugih zakonih. Zakon ureja predvsem delovna razmerja v zasebnemi sektorju, medtem ko ureja delovna razmerja delavcev, zaposlenih v državnih organih, v lokalnih skupnostih in v zavodih, drugih organizacijah ter zasebnikih, ki opravljajo javno službo le, če ni s posebnim zakonom drugače določeno (npr. Zakon o javnih uslužbencih). Ta zakon ureja tudi delovna razmerja mobilnih delavcev, če ni glede delovnega časa, nočnega dela, odmorov in počitkov drugače določeno s posebnim zakonom, in delovna razmerja pomorščakov, razen za vprašanja, ki so drugače določena v posebnem zakonu.

Uporaba zakona se nanaša na delodajalce, ki imajo sedež ali prebivališče v Republiki Sloveniji, in pri njih zaposlenimi delavci, pa tudi za delovna razmerja med tujimi delodajalci in delavci, sklenjena na podlagi pogodbe o zaposlitvi na območju Republike Slovenije. Za delavce, ki jih tuji delodajalec napoti na delo v Republiko Slovenijo na podlagi pogodbe o zaposlitvi po tujem pravu, se uporablja ta zakon v skladu z določbami, ki urejajo položaj delavcev, napotenih na delo v Republiko Slovenijo.

Pri sklepanju in prenehanju pogodbe o zaposlitvi in v času trajanja delovnega razmerja sta delodajalec in delavec dolžna upoštevati poleg določb ZDR oziroma drugih zakonov (odvisno glede na področje delovanja: javni, zasebni sektor) tudi določbe ratificiranih in objavljenih mednarodnih pogodb, drugih predpisov, kolektivnih pogodb in splošnih aktov delodajalca.

S pogodbo o zaposlitvi oziroma s kolektivno pogodbo se lahko določijo pravice, ki so za delavca ugodnejše, kot jih določa ZDR. Med mednarodnimi pogodbami, ki zavezujejo tudi našo državo, so najpomembnejše konvencije Mednarodne organizacije dela (ILO), Evropska konvencija o človekovih pravicah, Evropska socialna listina in druge pogodbe ter številne Direktive EU, naštete v 1. členu ZDR.

Morda vas zanima tudi:

Ali mora biti pooblaščenec, ki me lahko zastopa v pravdnem postopku, vedno odvetnik?

Katere vrste sporov je primernih za vključitev v mediacijo?

Kateri zakoni se uporabljajo za delovna razmerja v javnem sektorju?

nazaj na seznam