<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSRS Sklep III Ips 20/2020

Sodišče:Vrhovno sodišče
Oddelek:Gospodarski oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSRS:2020:III.IPS.20.2020
Evidenčna številka:VS00035362
Datum odločbe:07.07.2020
Opravilna številka II.stopnje:VSL Sklep I Cpg 107/2019
Datum odločbe II.stopnje:01.10.2019
Senat:Vladimir Balažic (preds.), dr. Mile Dolenc (poroč.), mag. Matej Čujovič, dr. Miodrag Đorđević, Franc Seljak
Področje:CIVILNO PROCESNO PRAVO - STEČAJNO PRAVO
Institut:dovoljenost revizije - revizija vložena po odvetniku - postopek osebnega stečaja - upravičenje za zastopanje - poslovna sposobnost stečajnega dolžnika - stečajni upravitelj kot zakoniti zastopnik - podelitev pooblastila odvetniku - zavrženje revizije

Jedro

Z začetkom stečajnega postopka pridobi stečajni upravitelj vsa pooblastila za zastopanje stečajnega dolžnika. Zato mora stečajnega dolžnika v pravdnem postopku v zvezi s premoženjem, ki vpliva na obseg stečajne mase, zastopati stečajni upravitelj, ki je njegov zakoniti zastopnik, ta pa je tudi edini, ki sme odvetniku podeliti pooblastilo za vložitev revizije. Ker stečajni dolžnik v postopku osebnega stečaja sam nima procesne sposobnosti za pooblastitev odvetnika za vložitev izrednega pravnega sredstva, je njegova revizija nedovoljena.

Izrek

Revizija se zavrže.

Obrazložitev

1. Sodišče prve stopnje je ugotovilo ničnost prodajnih pogodb z dne 28. 12. 2010, z dne 29. 12. 2010 in z dne 12. 1. 2011 glede prodaje tam navedenih nepremičnin med tožencema, neveljavnost vknjižbe lastninske pravice v korist prvega toženca ter vzpostavilo prejšnje zemljiškoknjižno stanje, to je ponovno vknjižbo lastninske pravice v korist drugega toženca.

2. Sodišče druge stopnje je v delu, ki je relevanten za odločanje v revizijskem postopku, pritožbo drugega toženca zavrglo.

3. Drugi toženec je zoper sklep sodišča druge stopnje vložil revizijo zaradi bistvenih kršitev določb pravdnega postopka pred sodiščem prve in druge stopnje. Vrhovnemu sodišču je predlagal, da reviziji ugodi in odločbi sodišč prve in druge stopnje razveljavi ter zadevo vrne sodišču prve stopnje v ponovno sojenje. Priglasil je stroške revizijskega postopka.

4. Revizija je bila vročena tožnici, ki nanjo ni odgovorila.

5. Revizija ni dovoljena.

6. Iz podatkov spisa izhaja, da je drugi toženec v postopku osebnega stečaja. Drugi toženec je po odvetnici vložil revizijo. Iz revizije, ki ji je priloženo pooblastilo, ki ga je drugi toženec sam dal odvetnici, izhaja, da je stečajni upravitelj odklonil podelitev pooblastila za vložitev revizije (sprotna opomba št. 1 na 3. strani revizije).

7. Po določbi prvega in drugega odstavka 245. člena Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP), ki se smiselno uporablja tudi za postopek osebnega stečaja (prvi odstavek 383. člena ZFPPIPP) z začetkom stečajnega postopka med drugim prenehajo pooblastila dolžnikovih zastopnikov in drugih pooblaščencev za zastopanje dolžnika (101. člen Zakona o pravdnem postopku - ZPP), upravitelj pa pridobi pooblastila za zastopanje stečajnega dolžnika in vodenje njegovih poslov iz drugega odstavka 97. člena ZFPPIPP.

8. V konkretnem primeru je predmet tožbenega zahtevka ugotovitev ničnosti prodajnih pogodb in na tej podlagi izvedenih prenosov lastninske pravice v škodo drugega toženca. Zato gre za premoženje, ki spada v stečajno maso. Z začetkom postopka osebnega stečaja se poslovna sposobnost stečajnega dolžnika omeji tako, da ne more razpolagati s premoženjem, ki je predmet stečajne mase (1. točka prvega odstavka 386. člena ZFPPIPP). Posledica omejitve poslovne sposobnosti je, da je oseba v postopku osebnega stečaja procesno sposobna zgolj v mejah svoje poslovne sposobnosti (drugi odstavek 77. člena ZPP). Iz tega izhaja, da je pri razpolaganju s premoženjem, ki je predmet stečajne mase, zakoniti zastopnik stečajnega dolžnika stečajni upravitelj, ki stečajnega dolžnika v zvezi s tem premoženjem tudi zastopa pri procesnih in drugih pravnih dejanjih v zvezi s preizkusom terjatev in ločitvenih in izločitvenih pravic oziroma drugih dejanjih, potrebnih za unovčitev stečajne mase (1. in 3. točka drugega odstavka 97. člena ZFPPIPP).1

9. Z začetkom stečajnega postopka pridobi stečajni upravitelj vsa pooblastila za zastopanje stečajnega dolžnika. Zato mora stečajnega dolžnika v pravdnem postopku v zvezi s premoženjem, ki vpliva na obseg stečajne mase, zastopati stečajni upravitelj, ki je njegov zakoniti zastopnik, ta pa je tudi edini, ki sme odvetniku podeliti pooblastilo za vložitev revizije (prvi odstavek 78. člena v zvezi s prvim odstavkom 79. člena in 95. členom ZPP). Ker stečajni dolžnik v postopku osebnega stečaja sam nima procesne sposobnosti za pooblastitev odvetnika za vložitev izrednega pravnega sredstva, je njegova revizija nedovoljena, ker jo je vložil nekdo, ki nima te pravice. Zato jo je Vrhovno sodišče zavrglo (drugi v zvezi s prvim odstavkom 374. člena ZPP).

10. Vrhovno sodišče je odločitev sprejelo soglasno (sedmi odstavek 324. člena ZPP).

-------------------------------
1 Prim. sklepa VS RS III Ips 124/2015 z dne 22. 11. 2016 in X Ips 251/2016 z dne 30. 11. 2016.


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Zakon o pravdnem postopku (1999) - ZPP - člen 95, 374, 374/1, 374/2
Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (2007) - ZFPPIPP - člen 97, 97/2, 97/2-1, 97/2-3, 245, 245/1, 245/2, 386, 386/1, 386/1-1

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
20.07.2020

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDM4MzYx