<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSRS Sklep I R 31/2018

Sodišče:Vrhovno sodišče
Oddelek:Civilni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSRS:2018:I.R.31.2018
Evidenčna številka:VS00010126
Datum odločbe:15.03.2018
Senat:Anton Frantar (preds.), Tomaž Pavčnik (poroč.), Jan Zobec
Področje:MEDNARODNO ZASEBNO PRAVO
Institut:vročanje sodnih pisanj - pravna pomoč med državami članicami EU - imuniteta - vročanje po diplomatski poti - odklonitev pomoči - pridržek javnega reda - dokončna odločitev Vrhovnega sodišča RS

Jedro

ZPP ne prepoveduje vročanja sodnih pisanj osebam, ki uživajo imuniteto, marveč določa le to, da jim je pisanja treba vročiti po diplomatski poti. Če je torej Okrožno sodišče ugotovilo, da je naslovnik takšna oseba, potem mora pač ubrati tak način vročanja (po notranjem pravu), ne pa odkloniti mednarodne pomoči.

Izrek

Pridržek javnega reda za vročitev sodne pošiljke ni podan.

Obrazložitev

1. Italijansko sodišče je Okrožno sodišče v Ljubljani zaprosilo za vročitev njihovega sodnega pisanja. Naslovnik pisanja je A. A., naslov pa Ulica ..., Ljubljana.

2. Okrožno sodišče vročitve ni opravilo, marveč je zadevo poslalo Vrhovnemu sodišču na podlagi pooblastila iz drugega odstavka 175. člena Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju ZPP)1. Ugotovilo je, da je naslovnik akreditiran kot veleposlanik A. ter v skladu s tem v RS uživa imuniteto. Dalje pojasnjuje, da je takšni osebi v skladu s 135. členom ZPP mogoče opraviti vročitev le po diplomatski poti. Drugačen način vročanja naj bi po stališču Okrožnega sodišča nasprotoval javnemu redu. Zato meni, da „bi bilo treba pravno pomoč iz tega razloga odkloniti“ ter nam zadevo „odstopa v dokončno določitev.“

3. Uredba Sveta (ES), št. 1393/2007 ne predvideva načina vročanja, marveč v 7. členu določa, da „organ za sprejem sam vroči pisanje ali poskrbi za njegovo vročitev v skladu s pravom zaprošene države članice ali na poseben način, ki ga zahteva organ za pošiljanje, če je ta način združljiv s pravom te države članice.“

4. ZPP ne prepoveduje vročanja sodnih pisanj osebam, ki uživajo imuniteto, marveč določa le to, da jim je pisanja treba vročiti po diplomatski poti. Če je torej Okrožno sodišče ugotovilo, da je naslovnik takšna oseba, potem mora pač ubrati tak način vročanja (po notranjem pravu), ne pa odkloniti mednarodne pomoči.

5. Tako se izkaže, da pridržek javnega reda za vročitev sodne pošiljke ni podan. Ker drugi odstavek 175. člena ZPP Vrhovnemu sodišču v procesnih položajih, kakršen je obravnavan, nalaga dokončno odločitev, je Vrhovno sodišče o tem izdalo poseben sklep.

-------------------------------
1 „Sodišče odkloni pravno pomoč tujemu sodišču, če prosi za dejanje, ki nasprotuje javnemu redu Republike Slovenije. V tem primeru pošlje sodišče, ki je pristojno za pravno pomoč, po uradni dolžnosti zadevo vrhovnemu sodišču v dokončno odločitev.„


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Zakon o pravdnem postopku (1999) - ZPP - člen 135, 175

EU - Direktive, Uredbe, Sklepi / Odločbe, Sporazumi, Pravila
Uredba (ES) št. 1393/2007 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. novembra 2007 o vročanju sodnih in izvensodnih pisanj v civilnih ali gospodarskih zadevah v državah članicah ( vročanje pisanj ) in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 1348/2000 - člen 7

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
10.04.2018

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDE3MDUx