<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSRS Sklep II DoR 35/2018

Sodišče:Vrhovno sodišče
Oddelek:Civilni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSRS:2018:II.DOR.35.2018
Evidenčna številka:VS00010064
Datum odločbe:15.03.2018
Opravilna številka II.stopnje:Sodba VSL I Cp 863/2017
Datum odločbe II.stopnje:22.11.2017
Senat:Anton Frantar (preds.), Jan Zobec (poroč.), mag. Nina Betetto
Področje:CIVILNO PROCESNO PRAVO - ODŠKODNINSKO PRAVO - USTAVNO PRAVO
Institut:dopuščena revizija - osebnostna pravica - pravica do združevanja - članstvo v lovski družini - pravno priznana škoda - odškodnina za nepremoženjsko škodo

Jedro

Revizija se dopusti glede vprašanja, ali pravica do združevanja sodi med osebnostne pravice in kot takšna predstavlja podlago za uveljavljanje pravno priznane škode.

Izrek

Revizija se dopusti glede vprašanja, ali pravica do združevanja sodi med osebnostne pravice in kot takšna predstavlja podlago za uveljavljanje pravno priznane škode.

Obrazložitev

1. Sodišče prve stopnje je tožnikoma prisodilo vsakemu po 2.000,00 EUR odškodnine za nepremoženjsko škodo zaradi duševnih bolečin zaradi kršitve njune pravice do združevanja. V presežku je tožbeni zahtevek zavrnilo. Odločilo je še o pravdnih stroških.

2. Sodišče druge stopnje je pritožbi tožnikov zavrnilo, ugodilo pa pritožbi toženke in izpodbijano sodbo spremenilo tako, da je tožbeni zahtevek v celoti zavrnilo. Zavzelo je stališče, da pravica do združevanja ni osebnostna pravica, zato iz njene kršitve izvirajoča škoda ni pravno priznana. Odločilo je še o pravdnih in pritožbenih stroških.

3. Zoper sodbo sodišča druge stopnje sta tožnika vložila predlog za dopustitev revizije, v katerem zatrjujeta kršitev določb pravdnega postopka in zmotno uporabo materialnega prava. Predlagata dopustitev revizije glede vprašanj: 1) ali pravica do združevanja sodi med osebnostne pravice in kot takšna predstavlja podlago za uveljavljanje pravno priznane škode; 2) ali je dosedanja odločitev sodišč v predmetni zadevi materialno in procesnopravno pravilna; in 3) ali je človekove pravice in temeljne svoboščine, kot jih opredeljuje Ustava RS v drugem poglavju, treba enačiti s pojmom osebnostne pravice, katere kršitev je odškodninski delikt. Njihovo pomembnost utemeljujeta z zagotovitvijo pravne varnosti, enotne uporabe prava in razvojem prava preko sodbe prakse ter zatrjujeta neenotnost sodne prakse višjih sodišč ter neobstoj sodne prakse Vrhovnega sodišča.

4. Predlog je delno utemeljen.

5. Pogoji za dopustitev revizije iz prvega odstavka 367.a člena Zakona o pravdnem postopku so izpolnjeni glede vprašanja, navedenega v izreku tega sklepa. Vrhovno sodišče je zato revizijo v tem obsegu dopustilo.


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Obligacijski zakonik (2001) - OZ - člen 179
Ustava Republike Slovenije (1991) - URS - člen 42

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
12.07.2018

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDE2ODk3