<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSRS Sklep VIII DoR 57/2017-4

Sodišče:Vrhovno sodišče
Oddelek:Delovno-socialni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSRS:2017:VIII.DOR.57.2017.4
Evidenčna številka:VS00004031
Datum odločbe:20.09.2017
Opravilna številka II.stopnje:Sodba VDSS pdp 71/2017
Datum odločbe II.stopnje:18.05.2017
Senat:mag. Marijan Debelak (preds.), mag. Irena Žagar (poroč.), Marjana Lubinič
Področje:CIVILNO PROCESNO PRAVO - DELOVNO PRAVO
Institut:plačilo nadur - dnevnica - regres za letni dopust - predlog za dopustitev revizije - nepopoln predlog - zavrženje predloga

Jedro

Tožnik je predlog za dopustitev revizije vložil po pooblaščencu, ki je odvetnik, ki pa hkrati s predlogom za dopustitev revizije ni predložil pooblastila. Skladno s petim odstavkom 98. člena ZPP sodišče vlogo, ki ji ni predloženo pooblastilo, zavrže, saj predlog v tem primeru ni popoln.

Predlogu za dopustitev revizije ni bila priložena sodba Višjega delovnega in socialnega sodišča. Tudi zato je predlog nepopoln.

Izrek

Predlog se zavrže.

Obrazložitev

1. Tožnik je pri sodišču prve stopnje vložil predlog za dopustitev revizije zoper sodbo Višjega delovnega in socialnega sodišča Pdp 71/2017 z dne 18. 5. 2017, v zvezi s sodbo Delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani I Pd 247/2014 z dne 29. 11. 2016. Iz predloga je razvidno, da je bil zaposlen pri tožencu, ko je bil ta statusno organiziran kot samostojni podjetnik. Prepričan je, da je treba upoštevati prvi odstavek 7. člena Zakona o gospodarskih družbah (v nadaljevanju ZGD-1, Ur. l. RS, št. 42/2006 s spremembami), ki določa, da samostojni podjetnik odgovarja za svoje obveznosti z vsem svojim premoženjem, kar sta sodišči spregledali. Zavzeli sta stališče, da naj bi bila odgovornost fizične osebe res neomejena in solidarna, vendar le subsidiarna. Glede tega vprašanja sodna praksa ni enotna.

2. Predlog je nepopoln.

3. V postopku z izrednimi pravnimi sredstvi lahko stranka opravlja pravdna dejanja samo po pooblaščencu, ki je odvetnik (prvi odstavek 86. člena ZPP) in ki mora za vložitev izrednega pravnega sredstva sodišču predložiti novo pooblastilo (drugi odstavek 95. člena ZPP).

4. Tožnik je predlog za dopustitev revizije vložil po pooblaščencu, ki je odvetnik, ki pa hkrati s predlogom za dopustitev revizije ni predložil pooblastila. Skladno s petim odstavkom 98. člena ZPP sodišče vlogo, ki ji ni predloženo pooblastilo, zavrže, saj predlog v tem primeru ni popoln.

5. Na podlagi 367.b člena Zakona o pravdnem postopku ( v nadaljevanju ZPP, Ur. l. RS, št. 26/99 s spremembami) mora stranka predlog za dopustitev revizije podati v tridesetih dneh po vročitvi pravnomočne sodbe sodišča druge stopnje. Predlog za dopustitev revizije se vloži pri Vrhovnem sodišču. Tretji odstavek navedenega člena določa, da mora predlogu za dopustitev revizije stranka priložiti izvod pravnomočne sodbe sodišča druge stopnje, lahko pa tudi izvod sodbe sodišča prve stopnje in druge listine. Če stranka ravna v nasprotju s tem, sodišče na podlagi šestega odstavka 367.b člena ZPP predlog za dopustitev revizije zavrže.

6. Predlogu za dopustitev revizije ni bila priložena sodba Višjega delovnega in socialnega sodišča. Tudi zato je predlog nepopoln.

7. Glede na navedeno in v skladu s 367.b členom ZPP je revizijsko sodišče predlog za dopustitev revizije zavrglo.


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Zakon o pravdnem postopku (1999) - ZPP - člen 98, 367b

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
12.11.2019

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDExOTEz