<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSRS Sklep VIII DoR 46/2017-8

Sodišče:Vrhovno sodišče
Oddelek:Delovno-socialni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSRS:2017:VIII.DOR.46.2017.8
Evidenčna številka:VS00000598
Datum odločbe:20.06.2017
Opravilna številka II.stopnje:VDSS Sodba Pdp 168/2017
Datum odločbe II.stopnje:06.04.2017
Senat:mag. Marijan Debelak (preds.), Borut Vukovič (poroč.), Marjana Lubinič
Področje:CIVILNO PROCESNO PRAVO - DELOVNO PRAVO - ODŠKODNINSKO PRAVO
Institut:predlog za dopustitev revizije - ugoditev predlogu - dopuščena revizija - poškodba pri delu - odgovornost delodajalca za škodo

Jedro

Revizija se dopusti glede vprašanja, ali je podana odškodninska odgovornost tožene stranke.

Izrek

Revizija se dopusti glede vprašanja, ali je podana odškodninska odgovornost tožene stranke.

Obrazložitev

1. Sodišče prve stopnje je z vmesno sodbo ugotovilo, da je podana odškodninska odgovornost prve in druge toženke za škodo, ki jo je tožnic utrpela v delovni nezgodi dne 13. 6. 2008 in sicer v višini 50%, tožnica pa je sama odgovorna za nastanek škodnega dogodka do 50%. Presodilo je, da je druga toženka stranka krivdno odgovorna za poškodbo, ki jo je tožnica utrpela ko ji je v zbornici zdrsnilo na grozdni jagodi in si je pri padcu huje poškodovala gleženj. Sodišče je ugotovilo, da je tožena stranka dopuščala prinašanje sadja iz jedilnice v zbornico. Če bi bila prva toženka pri prepovedi vnašanja hrane v zbornico dosledna, bi poškodbo lahko v celoti preprečila, kar pomeni, da je opustila dolžno skrbnost, ki jo nalagata 43. člen Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1, Ur. l. RS, št. 21/2013) in 5. člen Zakona o varnosti in zdravja pri delu (ZVZD, Ur. l. RS, št. 56/1999 s spremembami). Soprispevek tožnice je ocenilo na 50%, saj tožnica pri hoji v zbornici ni bila dovolj previdna in skrbna, glede na to, da je lahko pričakovala, da ostane kakšna grozdna jagoda, ki je padla na tla in bodo zato tla spolzka.

2. Sodišče druge stopnje je zavrnilo pritožbe tožnice ter prve in druge toženke. Soglašalo je z dejanskimi ugotovitvami in pravnimi stališči sodišča prve stopnje.

3. Zoper sodbo sodišča druge stopnje je prva toženka vložila predlog za dopustitev revizije glede naslednjih pravnih vprašanj:

- Ali je odločitev sodišča druge stopnje, da je podana odškodninska odgovornost tožene stranke, materialnopravno pravilna?

- Ali je odločitev sodišča, da zahtevek tožnice ni zastaral, materialnopravno pravilna?

4. Predlog je utemeljen.

5. Vrhovno sodišče na podlagi prvega odstavka 367a. člena Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju ZPP, Ur. l. RS, št. 26/99 s spremembami), dopusti revizijo, če je od odločitve Vrhovnega sodišča mogoče pričakovati odločitev o pravnem vprašanju, ki je pomembno za zagotovitev pravne varnosti, enotne uporabe prava in za razvoj prava preko sodne prakse. Vrhovno sodišče dopusti revizijo zlasti v naslednjih primerih: če gre za pravna vprašanja glede katerega odločitev sodišča druge stopnje odstopa od sodne prakse Vrhovnega sodišča; če gre za pravno vprašanja, glede katerega sodne prakse Vrhovnega sodišča ni, še zlasti, če sodna praksa nižjih sodišč ni enotna; ali če gre za pravno vprašanje, glede katerega sodna praksa Vrhovnega sodišča ni enotna.

6. Vrhovno sodišče ugotavlja, da so glede pravnega vprašanja, ki je opredeljeno v izreku, izpolnjeni pogoji iz prvega odstavka 367a. člena ZPP, zato je revizijo dopustilo.


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Zakon o delovnih razmerjih (2013) - ZDR-1 - člen 43
Zakon o varnosti in zdravju pri delu (1999) - ZVZD - člen 5

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
12.07.2018

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDA5Mjgz