<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSL Sklep IV Cp 1472/2019

Sodišče:Višje sodišče v Ljubljani
Oddelek:Civilni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSLJ:2019:IV.CP.1472.2019
Evidenčna številka:VSL00025769
Datum odločbe:13.08.2019
Senat, sodnik posameznik:Majda Irt
Področje:CIVILNO PROCESNO PRAVO - DRUŽINSKO PRAVO - IZVRŠILNO PRAVO - NEPRAVDNO PRAVO - SODNE TAKSE
Institut:nujni postopki - nujnost - plačilo sodne takse - plačilni nalog - rok za plačilo sodne takse - predlog za taksno oprostitev - preprečevanje nasilja v družini

Jedro

Postopek po ZPND predstavlja neke vrste postopek z zelo nujno ureditveno začasno odredbo po ZIZ. V ZPND sicer veljajo pravila ZNP, v zvezi z ukrepi oz. denarno kaznijo pa ZPND napotuje tudi na določbe zakona, ki ureja izvršbo. ZNPD tako za izdajo odločbe po opravljenem naroku kot tudi za odgovor na predlog ter ugovor zoper sklep o izreku ukrepa, pa tudi za pritožbo zoper sklep predpisuje osemdnevni rok. Zato je pravilno postopanje prvega sodišča, ki je nasprotnemu udeležencu v plačilnem nalogu, skladno z določbo 34. člena ZST-,1 določilo rok osmih dni, kot je predpisan za postopke izvršbe in zavarovanja.

Izrek

Pritožba se zavrne in se sklep sodišča prve stopnje potrdi.

Obrazložitev

1. Sodišče prve stopnje je zavrglo predlog nasprotnega udeleženca za oprostitev plačila sodne takse.

2. Zoper takšno odločitev se pritožuje nasprotni udeleženec, ki v pravočasni pritožbi uveljavlja pritožbeni razlog nepravilne uporabe materialnega prava ter kršitev 14. točke drugega odstavka 339. člena Zakona o pravdnem postopku (ZPP). Meni, da ima izpodbijani sklep pomanjkljivosti, zaradi katerih njegov preizkus ni mogoč. Opozarja, da je prvo sodišče napačno postavilo rok za plačilo sodne takse na 8 dni. Takšnega roka ne predvidevata niti ZPND niti ZNP-1, prav tako pa tudi ne ZST-1. V predmetnem postopku bi moralo sodišče nasprotnemu udeležencu za plačilo sodne takse postaviti rok 15 dni od prejema plačilnega naloga.

Pritožnik predlaga, da pritožbeno sodišče pritožbi ugodi in izpodbijani sklep razveljavi. Priglaša stroške pritožbenega postopka.

3. Pritožba ni utemeljena.

4. Sodišče prve stopnje je od nasprotnega udeleženca, ki je vložil ugovor zoper sklep Okrožnega sodišča v Ljubljani II N 252/2019 z dne 26. 4. 2019, s plačilnim nalogom z dne 17. 5. 2019 terjalo plačilo sodne takse. Nasprotni udeleženec oz. njegov pooblaščenec je plačilni nalog, v katerem mu je bil določen osemdnevni rok za plačilo sodne takse, prejel 21. 5. 2019. Nasprotni udeleženec pa je šele 4. 6. 2019, torej že po poteku osemdnevnega roka za plačilo sodne takse, podal predlog za taksno oprostitev. Sodišče je ob upoštevanju določbe 34. člena Zakona o sodnih taksah (ZST-1) štelo, da predlog ni pravočasen, ker ni vložen pred iztekom osemdnevnega roka, določenega v nalogu za plačilo sodne takse, ki se je iztekel 29. 5. 2019. Zato je predlog nasprotnega udeleženca za oprostitev plačila sodne takse zavrglo.

5. Pritožbeno sodišče sprejema argumentacijo prvostopenjskega sodišča. Nasprotni udeleženec je bil že v plačilnem nalogu z dne 17. 5. 2019, ki ga je prejel 21. 5. 2019, opozorjen, da se bo v primeru neplačila sodne takse v postavljenem roku 8 dni od vročitve naloga, oz. če v tem roku ne bo zaprosil za oprostitev, odlog ali obročno plačilo sodne takse, skladno s tretjim odstavkom 105.a člena ZPP štelo, da je pritožbo umaknil. Nasprotni udeleženec bi torej moral predlog za oprostitev plačila sodne takse podati znotraj osemdnevnega roka.

6. Če taksa ob nastanku taksne obveznosti ni plačana in izkazana v skladu s 6. členom ZST-1, sodišče izroči ali pošlje taksnemu zavezancu plačilni nalog, naj v 15 dneh, v postopku izvršbe in zavarovanja pa osmih dneh od vročitve naloga, plača dolžno takso (34. člen ZST-1). Sodišče prve stopnje je glede na naravo postopkov, ki tečejo po ZPND, nasprotnemu udeležencu za plačilo sodne takse naložilo pravilen rok osmih dni. Namen ZPND je, da v nujnem in hitrem postopku s prenehanjem in preprečitvijo nasilnih dejanj zagotovi varstvo žrtve družinskega nasilja. Usmerjen je v varovanje dobrin, ki so ustavnega pomena in se dotikajo dostojanstva človeka ter nedotakljivosti človekove telesne in duševne celovitosti. Izrek ukrepov predstavlja začasno ureditev razmerij v družini z namenom odvrnitve nadaljnje škode zaradi izvršenega ali grozečega nasilja. Začasnost in nujnost varstva, ki sta bistveni lastnosti izrekanja ukrepov po ZPND, ustrezata začasnemu varstvu, ki ga omogočajo začasne odredbe po ZIZ. Postopek po ZPND predstavlja neke vrste postopek z zelo nujno ureditveno začasno odredbo po ZIZ. V ZPND sicer veljajo pravila Zakona o nepravdnem postopku, v zvezi z ukrepi oz. denarno kaznijo pa ZPND napotuje tudi na določbe zakona, ki ureja izvršbo. ZNPD tako za izdajo odločbe po opravljenem naroku kot tudi za odgovor na predlog ter ugovor zoper sklep o izreku ukrepa, pa tudi za pritožbo zoper sklep predpisuje osemdnevni rok. Zato je pravilno postopanje prvega sodišča, ki je nasprotnemu udeležencu v plačilnem nalogu, skladno z določbo 34. člena ZST-,1 določilo rok osmih dni, kot je predpisan za postopke izvršbe in zavarovanja.

7. Glede na pojasnjeno je pritožba nasprotnega udeleženca neutemeljena, zato jo je pritožbeno sodišče zavrnilo in potrdilo sklep sodišča prve stopnje (2. točka 365. člena ZPP v zvezi s tretjim odstavkom 1. člena ZST-1).


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Zakon o sodnih taksah (2008) - ZST-1 - člen 1, 1/3, 6, 34
Zakon o pravdnem postopku (1999) - ZPP - člen 105a, 105a/3

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
03.09.2019

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDMxNDI4