<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

UPRS Sklep III U 62/2020-6

Sodišče:Upravno sodišče
Oddelek:Upravni oddelek
ECLI:ECLI:SI:UPRS:2020:III.U.62.2020.6
Evidenčna številka:UP00035880
Datum odločbe:18.06.2020
Senat, sodnik posameznik:Lea Chiabai (preds.), Andrej Orel (poroč.), Valentina Rustja
Področje:BREZPLAČNA PRAVNA POMOČ - UPRAVNI SPOR
Institut:zavrženje tožbe - akt, ki se ne more izpodbijati v upravnem sporu

Jedro

Sodišče v upravnem sporu odloča o zakonitosti tistih dokončnih upravnih aktov, s katerimi se posega v pravni položaj tožnika, o zakonitosti drugih upravnih aktov pa le, če tako določa zakon. V upravnem sporu ni mogoče izpodbijati vsakega upravnega akta, ampak le tistega, ki vsebuje odločitev o pravici, obveznosti ali pravni koristi. Poziv za dopolnitev vloge ne predstavlja upravnega akta, s katerim se posega v pravni položaj tožnika, zato je tožbo treba zavreči.

Izrek

Tožba se zavrže.

Obrazložitev

1. Upravno sodišče Republike Slovenije, Služba za brezplačno pravno pomoč (v nadaljevanju tožena stranka) je v zadevi dodelitve brezplačne pravne pomoči št. Bpp 47/2020, tožečo stranko s pozivom k dopolnitvi vloge z dne 4. 3. 2020 pozvalo, da v roku 5 dni od prejema te zahteve dopolni vlogo za dodelitev brezplačne pravne pomoči (v nadaljevanju BPP), ki jo je dne 24. 2. 2020 vložila pri Upravnem sodišču RS, Oddelek v Novi Gorici in jo naslovila kot "absolutni ugovor zoper sklep Upravnega sodišča v Novi Gorici št. III U 191/2019-9 z dne 20. 1. 2019", saj ta prošnja ni bila vložena na predpisanem obrazcu, po vsebini pa je bila nepopolna in kot taka ni bila primerna za obravnavo. Tožečo stranko je poučila, kako mora dopolniti podano vlogo in jo opozorila, da bo, če v navedem roku ne bo odpravila pomanjkljivosti in predložila zahtevanih podatkov in dokazil, to vlogo na podlagi 67. člena Zakona o splošnem upravnem postopku (v nadaljevanju ZUP) v zvezi z drugim odstavkom 34. člena Zakona o brezplačni pravni pomoči (v nadaljevanju ZBPP) s sklepom zavrgla.

2. Tožnik je zoper poziv tožene stranke vložil tožbo v upravnem sporu.

3. Tožba ni dovoljena.

4. Za začetek in tek upravnega spora morajo biti izpolnjeni temeljni pogoji (procesne predpostavke), ki jih Zakon o upravnem sporu (v nadaljevanju ZUS-1) določa v prvem odstavku 36. člena. Na izpolnjevanje procesnih predpostavk mora sodišče paziti po uradni dolžnosti ves čas postopka (drugi odstavek 36. člena ZUS-1). Če niso izpolnjene, mora tožbo s sklepom zavreči. Med drugim sodišče tožbo s sklepom zavrže, če ugotovi, da akt, ki se izpodbija s tožbo, ni upravni akt oziroma akt, ki se lahko izpodbija v upravnem sporu (4. točka prvega odstavka 36. člena ZUS-1).

5. V skladu s prvim odstavkom 2. člena ZUS-1 sodišče v upravnem sporu odloča o zakonitosti tistih dokončnih upravnih aktov, s katerimi se posega v pravni položaj tožeče stranke, o zakonitosti drugih upravnih aktov pa le, če tako določa zakon. Upravi akt v smislu ZUS-1 je upravna odločba in drug javnopravni, enostranski, oblastveni posamični akt, izdan v okviru izvrševanja upravne funkcije, s katerim je organ odločil o pravici, obveznosti ali pravni koristi posameznika, pravne osebe ali druge osebe, ki je lahko stranka v postopku izdaje akta (drugi odstavek 2. člena ZUS-1). V upravnem sporu tako ni mogoče izpodbijati vsakega upravnega akta, ampak le tistega, ki vsebuje odločitev o materialnopravni pravici, obveznosti ali pravni koristi.

6. Če gre za upravne akte, ki pomenijo zgolj procesno odločitev, so takšni akti lahko predmet presoje v upravnem sporu le, če tako določa zakon; po drugem odstavku 5. člena ZUS-1 pa se v upravnem sporu lahko izpodbijajo tisti sklepi, s katerimi je bil postopek odločanja v o izdaji upravnega akta obnovljen, ustavljen ali končan. Tožeča stranka v obravnavani zadevi izpodbija poziv, ji ga je tožena stranka poslala na podlagi 67. člena ZUP v zvezi z drugim odstavkom 34. člena ZBPP zaradi nepopolne in nerazumljive vloge. Šele na podlagi dopolnitve oziroma nedopolnitve vloge tožeče stranke, pa bo tožena stranka v zadevi lahko izdala svojo odločitev.

7. Glede na navedeno, v obravnavanem primeru pri izpodbijanem pozivu za dopolnitev vloge ne gre za upravni akt, s katerim bi se posegalo v pravni položaj tožeče stranke, niti za sklep iz drugega odstavka 5. člena ZUS-1.

8. Ker je tožba vložena zoper akt tožene stranke, ki ga v upravnem sporu ni mogoče izpodbijati, je sodišče v skladu s 4. točko prvega odstavka 36. člena ZUS-1 tožbo zavrglo.


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Zakon o upravnem sporu (2006) - ZUS-1 - člen 36, 36/1, 36/1-4
Zakon o brezplačni pravni pomoči (2001) - ZBPP - člen 34, 34/2

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
30.09.2020

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDQwMTc5