Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije
Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije

sodni postopki

Obiski predsednika Vrhovnega sodišča na slovenskih sodiščih

06.09.2017 / Vrhovno sodišče

meč tehtnica gorica.jpg

Predsednik Vrhovnega sodišča RS, mag. Damijan Florjančič, je s srečanjem s primorskimi sodniki v Novi Gorici in Kopru pričel letno serijo obiskov slovenskih sodišč.

 

Predsednik Florjančič se je za obiske vseh slovenskih sodišč odločil, ker se želi neposredno seznaniti z aktualno problematiko prvo in drugo stopenjskih sodišč ter zaradi želje po izmenjavi mnenj glede možnosti za izboljšanje organizacijske kulture in poslovanja sodišč.

Sodišča z območja Višjega sodišča v Kopru ter Delovno sodišče v Kopru so statistično gledano med najuspešnejšimi slovenskimi sodišči, kar izkazujejo zlasti z visokim številom rešenih zadev na sodnika ter nizkimi deleži nerešenih zadev.

V pogovoru s sodnicami in sodniki je Florjančič poudaril, da sodišča prehajajo v obdobje večje transparentnosti svojega dela. Poleg večjega odpiranja sodnih dvoran medijem, se transparentnost krepi tudi z načrtovano javno objavo prvostopenjskih sodnih odločb ter odpiranjem vpogleda v sodne vpisnike. Opozoril je, da to ne predstavlja le izziva, ampak tudi priložnost, da se končno tako strokovni kot tudi splošni javnosti pokaže celoten spekter sodniškega dela, saj sodišča delajo za ljudi in kot taka morajo biti tudi predmet njihove presoje.

Čeprav se v javnosti pogosto izpostavljajo zlasti negativne zgodbe, je sodniško delo v svojem bistvu in namenu pozitivno in dobro ter namenjeno razreševanju sporov v družbi. Florjančič je sodišča pozval, da okrepijo komunikacijo z javnostmi in aktivneje izpostavljajo tudi primere in delo, za katere sami ocenjujejo, da so pomembni za zavedanje državljanov o njihovih pravicah in možnostih, ki jih lahko uveljavljajo na sodiščih.

Napak in pomanjkljivosti, ki so prav tako sestavni del vsakega dela, se po drugi strani ne sme prikrivati, ampak aktivno odkrivati, razkrivati in reševati. Zlasti goriška sodišča so pri tem v preteklih letih služila kot primer dobre prakse, saj so bila prva, ki so sama razkrila problematiko neustrezne sistemske ureditve hrambe oporok, na podlagi česar je Vrhovno sodišče sprožilo sistematično preverjanje in razreševanje stanja po vseh sodiščih. Florjančič je sodišča pozval k zavedanju, da se na napakah učimo ter da lahko služijo kot usmeritev za nadaljnje delo.

V sodelovanju s sodelavci je predstavil proračunski okvir ter različne organizacijske in projektne aktivnosti sodstva, sodniki pa so predstavili problematiko, s katero se srečujejo pri svojem delu, in glede katere bo Vrhovno sodišče preučilo možnosti sistemskih organizacijskih sprememb, ki so v pristojnosti sodstva samega, ter aktualnih in možnih predlogov sprememb zakonodaje, ki so v pristojnosti ministrstva za pravosodje.

V prihodnjih tednih bo predsednik Vrhovnega sodišča obiskal še vsa ostala sodišča po Sloveniji ter se srečal s sodniki okrajnih, okrožnih, delovnih, upravnega in višjih sodišč.