Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije
Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije

sodni postopki

Mednarodna konferenca o upravnih sankcijah v evropskem pravu

23.03.2017 / Vrhovno sodišče

aca-logo-small

Vrhovno sodišče Republike Slovenije bo 23. in 24. marca 2017 v soorganizaciji z ACA (Association of the Councils of State and Supreme Administrative Jurisdictions of the European Union) organiziralo pomembno mednarodno konferenco z naslovom Upravne sankcije v evropskem pravu. Konference se bodo udeležili številni visoki gostje iz več kot 20 držav, ki bodo največ časa namenili primerjavi različnih nacionalnih ureditev na tem področju ter izmenjali izkušnje in dobre prakse. Dogodek bosta otvorila predsednik republike Borut Pahor in predsednik Vrhovnega sodišča RS mag. Damijan Florjančič.

Področje upravnih sankcij je v evropskih državah urejeno zelo različno, saj imajo nekatere pri teh postopkih že dolgoletno prakso, druge pa upravnih sankcij ne poznajo oziroma tovrstno sankcioniranje nadomeščajo s sankcijami za prekrške. Upravno sankcioniranje je podobno prekrškovnemu, vendar gre za drugačne postopke. V Sloveniji, kjer je to področje še v zametkih, se ga na podlagi Zakona o prekrških lahko uporablja zgolj za nekatera področja: za primere s področja varstva konkurence, zavarovalnega nadzora, trga vrednostnih papirjev, preprečevanja pranja denarja in za predpise, ki jih izvaja Banka Slovenije. Sankcije izrekajo upravni organi oziroma organi izvršilne veje oblasti, za presojo njihove zakonitosti in pravilnosti pa so pristojna upravna sodišča.

Na konferenci, ki bo potekala na Vrhovnem sodišču RS, bodo sodelovali tudi predavatelji s Sodišča Evropske unije (sodnik dr. Marko Ilešič), Evropske komisije in najvišjih upravnih jurisdikcij Francije, Belgije in Nizozemske, prisotnost pa so potrdili tudi predstavniki držav nečlanic Evropske unije. Pričakujejo 56 udeležencev, ki se ne bodo ukvarjali le s pravnimi vidiki tega področja po nacionalnih ureditvah, ampak bodo obravnavali tudi zahteve Evropske konvencije o človekovih pravicah in Listine Evropske unije o temeljnih pravicah. Dvodnevna konferenca je pomembna tudi za osvetlitev vseh odprtih vprašanj, s katerimi bi se srečala Slovenija, v kolikor bo v prihodnje zakonodaja celoviteje urejala področje upravnega sankcioniranja.