Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije
Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije

informacije

vprašanja in odgovori

Ključne besede: združitev postopkov

Področje, kategorija: KAZENSKOPRAVNO / Kazensko sodstvo
Datum zadnje spremembe: 05.06.2014

Vprašanje

Kdaj lahko pride do združitve postopkov?

Odgovor

Sodišče se za združitev postopkov odloči iz razlogov ekonomičnosti postopka in procesne smotrnosti v naslednjih primerih.

Če je ena oseba obdolžena več kaznivih dejanj in je za nekatera od njih pristojno okrajno sodišče, za druga pa okrožno sodišče, je pomembno, da se enoten postopek vodi pred pristojnim okrožnim sodiščem. Če je pristojnih več sodišč iste vrste bo pristojno tisto, ki je prvo začelo postopek na zahtevo upravičenega tožilca, če se postopek še ni začel, pa bo pristojno tisto sodišče, pri katerem je bila najprej zahtevana uvedba postopka.

Sodišče lahko odloči o združitvi postopkov kadar gre za enega obdolženca, ki stori več kaznivih dejanj, če pred istim sodiščem tečejo ločeno postopki zoper njega ali kadar gre za več obdolžencev, ki storijo eno kaznivo dejanje (sostorilci...). Kadar več oseb stori več kaznivih dejanj pa bo sodišče o združitvi lahko odločilo le, če med storjenimi kaznivimi dejanji obstaja medsebojna zveza in so podani isti dokazi.

Združitev postopkov je možna tako v fazi preiskave in še na glavni obravnavi, vse do njenega končanja, vendar pa se lahko združijo samo postopki, ki se nahajajo v isti fazi. V vseh primerih se praviloma izvede enoten postopek in izda ena sama sodba (32. člen ZKP).

Morda vas zanima tudi:

Kje lahko pridobim potrdilo o nekaznovanosti?

Kje lahko dobim potrdilo, da se zoper mene ne vodi kazenski postopek?

Ali je res, da moram kot oškodovanec v kazenskem postopku vložiti premoženjskopravni zahtevek, če želim dobiti denar povrnjen in kdaj ga lahko pričakujem?

nazaj na seznam